Ušný svrab

Ušný svrab je ochorenie spôsobené parazitom, ktorý sa volá Otodectes cynotis. Toto ochorenie je žiaľ veľmi prenosné medzi psami a mačkami navzájom. Šíri sa blízkym kontaktom, v podstate, ak má parazit správnu príležitosť, prelezie si bez problémov z jedného ucha do druhého a problém u ďalšieho zvieratka je na svete. Vyskytuje sa u psov, mačiek, líšok a fretiek.

Životný cyklus tohto parazita od vajíčka po ďalšie vyliahnuté vajíčko je 21 dní. Žije vo vonkajšom zvukovode, kde sa živí epiteliami a sekrétmi, nepotrebuje ku svojmu životu cicať krv na rozdiel od iných parazitov. U mačky sa môže v jednom uchu nachádzať až 1000 kusov týchto roztočov, u psa to býva výrazne menšie množstvo.

Zvukovod býva plný hnedočierneho sektétu skôr drobivého charakteru, vyzerá to podobne ako kávová usadlina. Ak je infikované len jedno zviera v domácnosti a majiteľ má zvierat viac, veľmi rýchlo dochádza k rozšíreniu ochorenia na všetky zvieratá. 

Diagnostika

Diagnostika je veľmi jednoduchá, skúsený veterinár to pozná už podľa jednoduchého pohľadu do ucha. Bežne sa ochorenie však diagnostikuje otoskopicky (ucho sa vyšetruje prístrojom, ktorý sa volá otoskop) a vyšetrením vzorky odobratej zo zvukovodu pod mikroskopom, kde nachádzame priamo už živé parazity.

Liečba ušného svrabu

Liečbu ochorenia nie je dobré zanedbávať, pretože pri neliečenom ušnom svrabe môžu vznikať ďalšie zbytočné komplikácie ako chronický zápal vonkajšieho zvukovodu, zápal stredného ucha, ruptúra (prasknutie) ušného bubienku.

Existuje mnoho prípravkov, ktoré veľmi dobre a efektívne fungujú proti ušnému svrabu. Všetky lieky však majú šancu fungovať až vtedy, pokiaľ sú uši pravidelne, najlepšie odborne, veterinárom, čistené. Je nutné odstraňovať nánosy hnedočierneho sekrétu (charakteru kávovej usadeniny) za pomoci ušných roztokov, ktoré rozpúšťajú ušný maz a následne uši aj manuálne vyčistiť. Žiadna terapia totiž nebude fungovať, pokiaľ budú uši plné množstva mazu.

Terapiu používame lokálnu aj celkovú. Lokálna terapia znamená, že do ucha aplikujeme kvapky alebo gél s účinnými látkami proti ušnému svrabu. Frekvencia aplikácie závisí od použitého prípravku 1x/deň – 1x/týždeň. Takisto používame aj liečbu celkovú, ide o tzv. spot-on roztoky (napr. Advocate, Stronghold), ktoré sa vylejú za krk priamo na kožu zvieratka. Kým sa zviera úplne vylieči, môže to trvať aj 2 mesiace.

Prevencia ušného svrabu

Ak je postihnuté jedno zviera v domácnosti a zvierat je tam viac, hoci sa môže zdať, že ostatné problém nemajú, mali by sa ideálne preliečiť všetky. Ušný svrab môžu mať aj tie, ktoré ešte nemajú rozvinuté klinické príznaky. Vyhnete sa tým ďalšiemu šíreniu ochorenia a skrátite celkovú dobu liečby. Ak zviera žije vonku, preventívne sa môže podávať 1x za mesiac spot on prípravok (Advocate, Stronghold - oba pôsobia proti širokému spektru parazitov, kliešťom a i.)

Komentáre

Obľúbené príspevky

Kontaktný formulár

Meno

E-mail *

Správa *